החיסון נגד הפוליו – משרד ממשלתי מקיים דיאלוג עם הציבור באינטרנט/ אוגוסט-אוקטובר 2013


במאי 2013 חדר נגיף הפוליו לישראל ומשרד הבריאות יצא במבצע "2 טיפות" במסגרתו חוסנו כלל ילדי ישראל עד גיל 9. אנו נתבקשנו להתוות את האסטרטגיה וההסברה באינטרנט על-מנת להתמודד עם השיח, השאלות וההתנגדויות שיעלו באתרים וברשתות החברתיות.  

 

האתגר: מעבר לעובדה כי נושא חיסוני הילדים בכללותו שנוי במחלוקת, צפינו קושי בהבנת הצורך במתן החיסון. מדובר היה בחיסון נוסף לחיסון הניתן בעת ינקות ומטרתו לא היתה להגן על הילדים מפני המחלה, אלא "חיסון חברתי", שימנע  את נשיאת הנגיף והדבקת אוכלוסיות בלתי מוגנות.

 

האסטרטגיה: דיאלוג ושקיפות. במקום שמשרד ממשלתי רק ינחה את הציבור באופן חד כיווני הוא יקיים עימו שיחה, ויהיה קשוב לחששות ויהיה נכון להתמודד עם כל שאלה, במטרה להוריד התנגדויות. רופאי משרד הבריאות הוכשרו לתת מענה ברשת. במקביל נערכנו עם חומרי וידאו להפצה ויראלית שהסבירו את נחיצות החיסון, גייסנו את הפלטפורמות החברתיות של הרשויות המקומיות, יזמנו אירוחי רופאים של המשרד ועצמאיים בזירות החברתיות של ערוצי הטלוויזיה ובפורומים אחרים, הזמנו את הציבור לשאול שאלות בעמוד הפייסבוק של משרד הבריאות והמשרד מצידו עדכן כל הזמן על התקדמות במבצע.    

 

עוצמת ההתנגדות מצד חלק מההורים היתה גדולה והתמודדנו עם תיאוריות שונות לגבי המטרה האמיתית מאחורי המבצע, שמועות על תופעות לוואי חמורות ודיסאינפורמציה רבה.  המתנגדים גם קיבלו במה בתקשורת המסורתית שהזינה את הרשת ולהיפך.

 

הדיאלוג וההסברה הוכיחו עצמם. שום שאלה לא נותרה ללא מענה והצלחנו לעתים קרובות לאזן ואף לשנות את הטונים בשיחות. בסופו של דבר 980,000 ילדים התחסנו והתפשטות הנגיף נבלמה. בנוסף, ארגון הבריאות העולמי שיבח את משרד הבריאות על המהלך ותוצאותיו.  


פרוייקטים נוספים